GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

Transmisje z obrad Sesji Rady Gminy [kliknij tutaj]

Dowozy uczniów do szkół [kliknij tutaj]

Ceny i stawki opłat dla zbiorowego odprowadzania ścieków [kliknij tutaj]

Podatki - Opłaty - Deklaracje 2019 rok [kliknij tutaj]

Nowe Podatki – Opłaty – Deklaracje – lipiec 2019 rok [kliknij tutaj]

Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół Nr 6/2011 z posiedzenia KOMISJI ROLNICTWA I ROZWOJU GOSPODARCZEGO W dniu 11 maja 2011r.

Protokół Nr 6/2011 z posiedzenia KOMISJI ROLNICTWA I ROZWOJU GOSPODARCZEGO W dniu 11 maja 2011r.

Numer protokołu: 6
Rok: 2011

Protokół Nr 6/2011 z posiedzenia
KOMISJI ROLNICTWA I ROZWOJU GOSPODARCZEGO
W dniu 11 maja 2011r.

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Gospodarka ściekowa w Gminie Krzemieniewo.
3. Wolne głosy i wnioski.

Ad.1. Otwarcia posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego w dniu 11 maja 2011r. dokonała Przewodnicząca Komisji Pani Maria Kamyczek, która przywitała Wójta, Zastępcę oraz przybyłych członków komisji- lista obecności stanowi załącznik nr 1 tegoż protokołu.

Ad.2. Jako pierwszy w posiedzeniu zabrał głos Pan Wójt, który poinformował, że plan na realizację kanalizacji w Pawłowicach wyniesie ok. 6 mln. 848 tysięcy złotych z czego kwotę milion dwieście tysięcy stanowi VAT, który będzie trzeba będzie zwrócić do państwa załącznik nr 2 tegoż protokołu. Istotnym problemem, przed którym stoi gmina to znalezienie środków na realizację tej inwestycji. Możliwe jest pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska lub z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 50% kwoty realizacji zadania. Okres dofinansowania może wynieść jednak od 2 do 3 lat po zakończeniu budowy kanalizacji. Skanalizowanie Pawłowic ma obejmować ul. Wielkopolską, Słoneczną oraz teren od szkoły. Planie jest utworzenie 161 przyłączy. Realizacja zadania, jakim jest skanalizowanie gminy wiąże się to z zaciągnięciem kredytu, co spowoduje radykalne ciecia w budżecie gminy oraz spadek rocznych inwestycji. Wójt przedstawił również koncepcje kanalizacji dla Garzyna, jednocześnie informując, że skanalizowanie niektórych miejscowości takich jak: Zbytki, Hesztupowo, Stary i Nowy Belęcin, Górzno – jest nie możliwe. Należy zastanowić się, co z w/w miejscowościami – jak rozwiązać problem gospodarki ściekami.


Ad.3. W wolnych głosach i wnioskach udział wzięli:

Radna M. Kamyczek – zasygnalizowała, że należy pomyśleć o zagospodarowaniem ścieków poza programem - co z tymi miejscowościami, które nie mają szansy na oczyszczalnie ścieków. Zaproponowała stworzenie puli środków finansowych do stworzenia prywatnych oczyszczalni w rozkładzie finansowania na kilka lat, gdyż każdy powinien mieć możliwość dbania o gospodarkę ściekową. Roczna pula w budżecie gminy na dofinansowanie osobom prywatnym budowy własnych oczyszczalni powinna wynieść ok. 30 tys. zł.
Zastępca Wójta R. Patelka- przedstawił dwie opinie lokalnej społeczności odnośnie skanalizowania gminy. Jedna część mieszkańców uważa, że kanalizacja jest potrzebna, natomiast druga część w kanalizacji widzi tylko dodatkowe opłaty za wodę i ścieki.
Radny L. Kruk – uważa, że stawianie jak i dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków jest tylko marnowaniem pieniędzy, gdyż jest to zwykły drenaż i ścieki tak wsiąkają w glebę.
Wójt A. Pietrula – rozdrobnienie i stawianie indywidualnych oczyszczalni nie jest dobre, gdyż po podliczeniu wszystkich udzielonych dotacji oraz kosztów eksploatacyjnych mogłoby się okazać, że łączna pula przeznaczona na dofinansowanie byłaby porównywana z wybudowaniem jednej większej.
Radna M. Nowak – zasugerowała, aby gmina dofinansowywała tylko takie oczyszczalnie jaką posiada szkoła w Drobninie.
Wójt A. Pietrula - Ważnym zadaniem, jakie stoi przed radnymi oraz władzami gminy to uświadamianie mieszkańców oraz osiągnięcie wspólnego kompromisu w realizacji inwestycji jaką jest gospodarka ściekowa w Gminie Krzemieniewo. Efektem posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego była propozycja spotkania komisji z ekspertami od spraw gospodarki ściekowej.
Ze względu na wyczerpanie tematu, posiedzenie komisji zostało zamknięte.

Protokołowała Przewodnicząca

Patrycja Skorupka Maria KamyczekInformacje powiązane:

- jednostki i podmioty:
- osoby:Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2011-05-11
Wprowadzony do BIP dnia: 2011-07-04
Zmian: 0
Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte